waw75 waw75
832
BLOG

Partia Prawników Polskich

waw75 waw75 Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Myślę że trudno jest dziś w Polsce inaczej to zdefiniować – jesteśmy świadkami narodzin pierwszej na świecie partii prawników. Partii wchodzącej w koalicje z innymi partiami, budującej swój elektorat na wiecach politycznych, posiadającej zaplecze medialne w postaci dzienników czy stacji telewizyjnych. Partii zbudowanej na sofizmatach zasady niezawisłości władzy sądowniczej. 
.
Oczywiście partia ta nie jest formalnie zarejestrowana – wówczas straciłaby przewagę retoryczną – czyli ową niezawisłość i apolityczność którymi atakuje swoich rywali politycznych. Natomiast od wielu lat partia ta wchodzi w koalicje polityczne lub też działa w opozycji – zależnie od swoich interesów. Aktyw stanowi kilku liderów z czołówki środowiska i to oni prowadzą agitację w prasie politycznej czy na wiecach organizowanych przez partie koalicyjne. 
.
Bez żadnej krępacji organizuje też swoje nadzwyczajne zjazdy na które zaprasza przedstawicieli partii koalicyjnych. Co niezwykle interesujące, reprezentantów swojego środowiska zawodowego, którzy głoszą odmienny pogląd na definicję niezawisłości lub na kondycję wymiaru sprawiedliwości , natychmiast przerzucają na druga stronę politycznej barykady – definiując ich jako „pisowscy sędziowie”, lub „pisowscy adwokaci”. Obnażając przy tym rzeczywistą optykę podziału politycznego – sędzia, adwokat czy prawnik mający inne zdanie jest z automatu uważany nie za prawnika o innym zdaniu czy poglądach ale właśnie za przedstawiciela innej partii – przeciwnej do partii prawniczej. Nie istnieje przy tym oczywiście pojęcie „prawnika platformerskiego” czy „prawnika nowoczesnej” - nawet pomimo ujawnianych stronniczych orzeczeń czy politycznych wyroków, ponieważ partia prawników jest poważnym koalicjantem i ceni współpracę koalicyjną. 
.
Ogromnym zamieszaniem kończy się każda próba reformy zarządzanego przez środowisko systemu i zawsze – z freudowską wręcz logiką - jest postrzegana jako rywalizacja polityczna. Partia prawników postrzega bowiem reformę systemu wymiaru sprawiedliwości podobnie jak PSL postrzega wiece wyborcze partii miejskich na terenach wiejskiej gminy. Przykładem może być tu ogromny sprzeciw jaki wzbudziły plany aby Minister Sprawiedliwości – który formalnie finansuje funkcjonowanie sądów mianował ich dyrektorów aby mieć kontrolę nad rozdysponowaniem środków które przekazuje. Bez żadnego związku orzekaniem. 
.
Partia polskich prawników wejdzie w każdą koalicję – ale pod warunkiem zapewnienia nietykalności swoich interesów. Natomiast jest to bez wątpienia partia frakcyjna. I warto o tym pamiętać przy próbach wprowadzania jakiejkolwiek reformy systemu.

waw75
O mnie waw75

po prostu chcę rozumieć

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo